Инфлацията ще продължи да се ускорява заради последиците от войната в Украйна. Това прогнозира вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев в предварително записано интервю за Годишната среща на бизнеса с правителството.
"Това мисля, че е даденост, имайки предвид какво се случва с цени на горива, метали, хранителни продукти", заяви Василев.
Той подчерта, че макрорамката на бюджета ще бъде променена заради войната в Украйна. Ще се заделят буфери за посрещане на бежанската вълна и за сценарий при пълно спиране на доставките на руски енергоносители.
"Това е голяма група хора, над половината бежанци в момента, които влизат на територията на страната, са деца. Това изисква много грижа, много ресурс", подчерта финансовият министър, цитиран от БНР.
Още преди началото на руската инвазия в Украйна кабинетът е разработил стратегия за справяне при пълно спиране на руските енергийни доставки, коментира Василев. А оставането на бойните действия в Украйна е базовият сценарий.
"Работим и по по-тежки сценарии, свързани с разширяване на конфликта, примерно в Молдова. Примерно както беше затворен Суецкият канал за корабоплаване. Представете си, ако това се случи в Босфора", каза още Василев.
Вицепремиерът подчерта, че независимо какъв ще е изходът от войната в Украйна, последиците от нея ще се усещат с години.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Шофьор с условни присъди, но с райски газ зад волана в Пловдив ВИДЕО
Кацаров: НЗОК трябва да купува онколекарствата, а не болниците
Пълен консенсус: Срещнаха се външните министри на Русия и Северна Корея
Индукция на раждането - кога може да се наложи?
Какво представлява отитът и защо не бива да се подценява?
Еритразма при мъжете – зачервяване в слабините, което често се бърка с гъбички
Erythema infectiosum или пета болест – при кои деца е по-опасна?
Популярни туристически дестинации, които скоро може да се окажат под вода
Кърлежите могат да оцеляват при студ до -30°C
Сондата „Психея“ изпрати редки снимки на Марс по пътя си към най-скъпия астероид
Кога се очаква пикът на Ел Ниньо: Прогноза на климатолози
Жители на варненски квартал готвят протест заради строеж върху детска площадка
Съмнителен пакет на детска площадка вдигна на крак полицията във Варна
Комисията по отбрана ще обсъди дали да разреши пребиваване на 8 самолета в „Безмер“
Годишната консумация на бира на българина е 76 литра на година
Топ 3 зодии, които най-лесно се справят с трудностите
Тръмп въвежда нови мита от 50% върху канадския внос
Украинските дронове са унищожили над 1 млн. цели от началото на годината
Хибридизацията ще помогне на България да заобиколи мрежовите ограничения пред ВЕИ
Златният поход на централната банка на Полша
преди 4 години